Panzer iPhone czyli rzecz o pancernych i wodoszczelnych obudowach na iPhone’y
Coraz większa popularność zdrowego życia a także niezmiennie popularna turystyka górska i rowerowa to kolejne pole do popisu dla producentów akcesoriów do smartfonów. Wybierając się w dzikie ostępy myślimy zwykle (i słusznie!) o zabraniu odpowiednich ciuchów, prowiantu, latarki czy scyzoryka.
Warto jednak pomyśleć również o naszym iPhone, który także zabierzemy ze sobą. Podczas wspinania się na szczyt czy szybkiej jazdy na rowerze ryzyko wypadnięcia i uszkodzenia smartfona znacznie wzrasta. Także praca fizyczna, np. na budowie może dla iPhone’a skończyć się zepsuciem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu klientów, firmy produkujące gadżety do smartfonów tworzą wytrzymałe obudowy.
Czym owe obudowy się charakteryzują? Na co zwrócić uwagę przy decyzji o zakupie? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.
Rodzaje pancernych obudów na iPhone’y
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się w jaki sposób możemy ochronić iPhone’a wkładając go do tego specyficznego rodzaju case’a.
Dodatkowe obudowy na iPhone’y możemy podzielić na pancerne oraz wodoszczelne. Różnica między nimi jest duża, a konkretny wybór zależny jest od charakteru naszej aktywności czyli tego, przed czym ma ochronić iPhone’a. Sprawdź serwis iPhone Wrocław.
Obudowy wodoodporne dobrze zabezpieczą smartfon przed skutkami zalania, lecz nie zawsze przed poważnymi uszkodzeniami mechanicznymi.
Obudowy pancerne służą przede wszystkim do ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi takimi jak upadki. Wykonane są najczęściej z poliuretanu. Część z nich chroni również przed skutkami zalania iPhone’a, inne nie.
Niektóre chronią wyłącznie tył i boki urządzenia, inne pozwalają włożyć smartfon do środka chroniąc również ekran.
Mnogość producentów, konstrukcji o różnej charakterystyce, zastosowań oraz rozpiętość cen powodują, że trzeba dobrze przemyśleć, do czego taka obudowa będzie potrzebna.
Pancerna obudowa na iPhone’a
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, pancerne obudowy na iPhone’y to różnorodne konstrukcje, które chronią część lub cały smartfon.
Najważniejszym czynnikiem przy wyborze tego typu etui jest przepuszczalność sygnału telefonii komórkowej. Obudowa, która dobrze chroni urządzenie, ale powoduje zakłócenia sygnału może z całą pewnością zostać uznana za bezużyteczną.
Przy zakupie warto też zwrócić uwagę, czy dana obudowa pozwala na swobodny dostęp do wszystkich klawiszy, gniazd i funkcji iPhone’a. Niektóre takie futerały posiadają wycięcia na klawisze, inne mają dodatkowe wyżłobienia zastępujące znajdujący się pod spodem klawisz.
Warto także sprawdzić czy obudowa nie jest zbyt gruba, co może utrudnić korzystanie z Touch ID.
Kolejnym kryterium jest sprawdzenie czy nie utrudnia dostępu do funkcji ekranowych, np. wysuwania dolnej belki powiadomień.
Innym czynnikiem wartym rozważenia jest to, czy chcemy ochronić jedynie plecki smartfona, czy także jego ekran. W tym drugim przypadku koniecznie trzeba sprawdzić responsywność ekranu (reakcję na dotyk) po włożeniu do case’a. Warto także przemyśleć, czy wystarczy nam ochronna szybka z poliwęglanu czy droższe, dodatkowe szkło Gorilla Glass. Więcej informacji znajdziesz na https://applefix.pl/wymiana-wyswietlacza-iphone/.
Zależnie od tego, gdzie trzymany będzie iPhone (np. w plecaku czy kieszeni), można wybrać etui z lub bez możliwości zaczepienia smyczy.
Niezależnie od producenta, ceny i stopnia ochrony, każda pancerna obudowa znacznie powiększy grubość iPhone’a i zepsuje jego wygląd. Jeśli jednak wybieramy się w miejsce, w którym łatwo o zniszczenie smartfona, warto rozważyć taki zakup. I finalnie nie dopuścić, by pęknięty wyświetlacz w telefonie dotykowym zmusił nas do naprawy lub zakupu nowego urządzenia.
Wodoszczelna obudowa na iPhone’a
Jeśli od górskich ostępów wolisz nurkowanie, możesz rozważyć zakup obudowy chroniącej iPhone’a przed skutkami zalania.
Tego typu case’y są niezbędne również w przypadku nowszych generacji smartfonów Apple – od iPhone’a 7 po XS. Dlaczego? Nowsze modele iPhone’ów są bowiem wodoodporne, ale nie wodoszczelne. Oznacza to, że iPhone może wytrzymać skutki zachlapania, lecz nie włożenia do wody (nawet na krótko!).
Dzięki wodoszczelnej obudowie będziesz mogła/mógł wykorzystać aparat robiąc piękne zdjęcia pod wodą.
Ideą wodoszczelnego etui jest zapewnienie iPhone’owi bezpiecznego przebywania pod wodą przez dość długi czas. Większość producentów oferuje etui pozwalające na zanurzenie iPhone’a na 2 metry głębokości. Czas, w którym smartfon może przebywać pod wodą znacząco różni się zależnie od producenta. Jedni pozwalają na pływanie z iPhonem przez godzinę, inni np. przez trzy godziny.
Także w przypadku takich futerałów zwróć uwagę na łatwy dostęp do wszystkich przycisków oraz reakcję ekranu na dotyk. Dobrze wyczuwalne gumowe wypustki zastępujące klawisze oraz poprawiające chwyt, żłobione boki to kluczowe kryteria przy wyborze odpowiedniego etui do pływania z iPhonem.
Jeśli zamierzasz fotografować podwodny świat, zwróć również uwagę na wykonanie ochrony obiektywu. Najlepiej, by wizjer wykonany był ze wzmocnionego szkła wzbogaconego o powłokę antyrefleksyjną. Dzięki temu zdjęcia będą wychodziły równie dobrze jak na powierzchni.
Na styku pancerności i wodoszczelności są również pokrowce na iPhone’y oferujące jedną i drugą funkcję. Największą ich zaletą jest możliwość sprawdzenia się na każdej wycieczce.
Niezależnie od tego jaki futerał ochronny na iPhone’a wybierzesz, jeśli planujesz udać się w miejsce potencjalnie niebezpieczne dla smartfona, rozważ zakup takiego case’a. Zdecydowanie przyjemniej wydać pieniądze nie po to, by naprawić zalany telefon a np. na pamiątki.