Nie działa klawisz Home w iPhone. Poznaj przyczyny
Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć jak ważny podczas korzystania z iPhone’a jest przycisk Home. Na przestrzeni lat technologia tego kultowego przycisku znacznie się zmieniła.
Pojawił się po raz pierwszy w iPhone 2G i pozostał z nami do pojawienia się iPhone’a X. Pozostał jednak, można by rzec, duchowo ze względu na to, że fizyczny przycisk Home zniknął wraz z pojawieniem się modelu iPhone 7. Wówczas fizyczny klawisz Home zastąpiono klawiszem wirtualnym imitującym wibracje i kliknięcia.
Jego funkcjonalność zwiększyła się jeszcze bardziej, gdy przycisk Home iPhone’a 5s zyskał również funkcję czytnika linii papilarnych (Touch ID). Z czasem stał się też sposobem autoryzacji płatności.
W tym artykule przyjrzymy się przyczynom, objawom, skutkom i możliwościom naprawy tego wyjątkowego klawisza.
Po czym poznać, że przycisk Home/Touch ID w iPhone się zepsuł?
Istnieje kilka typowych oznak tego, że klawisz Home/Touch ID uległ awarii:
– klawisz Home/Touch ID jest wciśnięty i nie może wrócić do normalnego położenia;
– klawisz Home/Touch ID robi się gorący;
– klawisz działa jako przycisk powrotu, ale nie można odblokować iPhone’a;
– można odblokować iPhone’a, ale nie można wrócić do głównego ekranu.
Jakie są przyczyny tego, że klawisz Home/Touch ID w iPhone nie działa?
Przyczyny tego, że przycisk Home/Touch ID nie działa można podzielić na te środowiskowe (związane z samym użytkowaniem iPhone’a) oraz systemowe (związane z wadami oprogramowania).
Środowiskowe
Zanieczyszczenia
Brak możliwości odczytania odcisku palca czy brak reakcji na wciśnięcie mogą mieć czasem zupełnie prozaiczne powody. Wynikać mogą bowiem z… zabrudzenia.
Smartfon, jak mało które urządzenie elektroniczne jest narażony na kontakt z wieloma zanieczyszczeniami. Jedząc posiłek, można mieć ręce tłuste od resztek masła, wychodząc z psem – zanieczyszczenia z jego sierści.
Może okazać się, że zwykłe przetarcie miękką ściereczką wystarczy, by przywrócić prawidłowe działanie klawisza Home/Touch ID.
Uszkodzenia mechaniczne
Do przyczyn związanych z użytkowaniem telefonu możemy również zaliczyć poważniejsze uszkodzenia mechaniczne. Wszelkiej maści obtłuczenia i upadki z większej wysokości na twardą powierzchnię czy to, że klawisz Home/Touch ID jest wciśnięty mogą wynikać z uszkodzeń, do których prowadzą mikroskopijne pęknięcia oraz uszkodzenia układów.
Kontakt z płynem
Bardzo niebezpieczne dla niemal każdej elektroniki, także klawisza Home/Touch ID jest kontakt z cieczą. Zalany klawisz Home/Touch ID może być równie niezdatny do użycia jak zalana klawiatura komputera.
Złe serwisowanie
Kolejnym powodem może być także, że serwis iPhone nieprawidłowo wykonanł naprawę. W wyniku nieuwagi lub niewystarczającej znajomości specyfiki sprzętu Apple serwisant nie przełożył starego czytnika podczas wymiany innych części. Jest to bardzo ważne, ponieważ klawisz ten jest przypisany tylko do tej jednej, konkretnej płyty głównej.
Systemowe
Zła kalibracja
Być może wystarczającym działaniem, które przywróci prawidłowe działanie czytnika odcisku palca w Twoim iPhone jest.. jego ponowna kalibracja. Ta prosta czynność polegająca na usunięciu odcisku palca i jego ponownym zapisaniu to najmniej inwazyjna metoda sprawdzenia czy klawisz Home/Touch ID nie działa!
Aktualizacje
Do systemowych przyczyn możemy dodać również aktualizacje systemu iOS, po których czytnik linii papilarnych iPhone’a przestaje działać. W takiej sytuacji możesz spróbować powrócić do poprzedniej wersji systemu.
Jak wygląda naprawa klawisza Home/Touch ID w iPhone?
Nie ma problemu z przywróceniem funkcjonalności klawisza Home. Trudniej jest przywrócić funkcjonalność czytnika odcisku palca. Ale i to jest możliwe w profesjonalnym serwisie Apple.
Tak jak zostało wspomniane wyżej, ze względów bezpieczeństwa Touch ID jest unikalnie przypisane do płyty głównej iPhone’a. Inaczej mówiąc, tylko fabrycznie zamontowany czytnik linii papilarnych może współpracować z płytą główną umożliwiając odblokowywanie iPhone’a odciskiem palca.
Jeśli w wyniku poważnego uszkodzenia mechanicznego (uszkodzenie taśmy, zalanie lub pęknięcie przycisku) nie ma możliwości naprawienia oryginalnego klawisza Home/Touch ID, jedynym rozwiązaniem jest montaż nowego czytnika wraz z jego programowaniem.
Teraz wiesz już jak ważne jest, by dbać nie tylko np. o ekran iPhone’a, lecz także o jego kultowy, okrągły klawisz. Trudność, a czasami wręcz brak możliwości jego naprawy powodują, że warto nie narażać tego użytecznego przycisku na niekorzystne warunki.