Jak zabezpieczyć swoje dane na iPhone?

Prywatność danych w Internecie jest ważna i iPhone może być świetnym narzędziem do ochrony swoich danych. Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują metody ataków, w tym phishing, spoofing i inne metody, aby uzyskać dostęp do Twoich danych. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie swoich danych osobowych i informacji o urządzeniu za pomocą iPhone’a. Ten poradnik omówi kilka różnych sposobów, w jaki możesz chronić swoje dane na iPhone’a.

Zaktualizuj swój system operacyjny iPhone’a

Aby Twoje dane były jak najbardziej bezpieczne na iPhone’ie, musisz upewnić się, że Twój system iOS jest zawsze aktualny. Najnowsze wersje systemu mogą obsługiwać najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologie uwierzytelniania, co oznacza, że Twoje dane są bardziej bezpieczne niż kiedykolwiek wcześniej. Automatyczne aktualizacje systemu iOS można włączyć, przechodząc do Ustawień > Ogólne > Aktualizacja oprogramowania. System automatycznie pobiera i instaluje najnowsze aktualizacje, aby zapewnić Ci maksymalne bezpieczeństwo.

Używaj mocnego hasła

Chronienie danych na twoim iPhone’ie przed nieautoryzowanym dostępem jest łatwe, jeśli ustawisz bezpieczne hasło. Hasło musi być co najmniej 8 znaków długie i w połączeniu z cyframi, wielkimi i małymi literami oraz znakami specjalnymi – ta kombinacja daje ci siłę niezbędną do ochrony twoich informacji. Algorytm hasła, który możesz użyć, to np. #Y&R20!/ – dzięki temu będziesz chroniony przed włamaniem. Alternatywnie, możesz również użyć kodu PIN – te same zasady dotyczą jego tworzenia.

Modyfikuj swoje informacje dostępu

Aby zabezpieczyć Twoje dane na iPhone’ie, musisz zmodyfikować swoje informacje dostępowe do iCloud oraz dodać wiele innych usług, takich jak Wiadomości na komputerze, Facetime i innych aplikacji oferowanych przez Apple za pośrednictwem Apple ID.

 • Aby zmienić swoje informacje dostępowe do iCloud, otwórz Ustawienia, kliknij swoje nazwisko i czas, a następnie wybierz iCloud.
 • Wybierz zakładkę Zmień hasło i postępuj zgodnie z instrukcjami.
 • Aby dodać inne usługi, otwórz Ustawieni i wybierz swoje nazwisko i czas. Następnie wybierz iTunes i App Store i kliknij Zmień hasło lub wybierz Zaloguj się z innym Apple ID.

Używaj funkcji blokady czasu

Użycie funkcji blokady czasu w iPhone’ie jest łatwe i daje Ci władze nad tym, co dzieje się na Twoim urządzeniu. Funkcja ta ogranicza zarówno przydatne, jak i szkodliwe działania w Internecie, a także chroni Twoje dane osobowe.

Jak skorzystać z funkcji Blokady Czasu?

 • Przejdź do Ustawień > Ograniczenia i dotknij opcji „Włącz ograniczenia”.
 • Ustaw godziny, w których określone aplikacje są dostępne.
 • Zbadaj inne opcje, aby dostosować działanie blokady czasu do własnych potrzeb.
 • Aby wyłączyć ograniczenia, użyj tego samego menu.

Funkcja blokady czasu pomaga Ci zabezpieczyć swoje dane i informacje przed nieautoryzowanym dostępem oraz zapobiega wykonywaniu aktywności, o których nie wiesz, gdy Twoje urządzenie jest nieużywane. Możesz zdecydować, w jaki sposób chcesz używać tego narzędzia, aby zarządzać swoimi danymi prywatnymi.

Skonfigurowanie automatycznego blokowania

Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje dane na iPhone’ie, ważne jest, aby skonfigurować automatyczne blokowanie i hasło. Automatyczne blokowanie to mechanizm, który blokuje Twoje urządzenie po ustalonym czasie nieużywania go. Hasło chroni Cię przed nieautoryzowanym dostępem do Twojego urządzenia.

Aby skonfigurować automatyczne blokowanie, wykonaj następujące kroki:

 • Uruchom Ustawienia na ekranie głównym iPhone’a.
 • Dotknij „Bezpieczeństwo”, a następnie „Automatyczne Blokowanie”.
 • Kiedy pojawi się nowe okno, wybierz czas, po którym iPhone ma się automatycznie odblokować. Zalecana wartość to 1 minuta.
 • Gdy to zrobisz, kliknij „Zapisz”, aby potwierdzić ustawienia.

Ustawienie automatycznego blokowania i hasła zapewni Ci zwiększone bezpieczeństwo Twoich danych na iPhone’ie.

Stosuj dodatkowe środki ostrożności

Dobrym sposobem na zabezpieczenie danych w iPhonie jest zastosowanie dodatkowych praktyk bezpieczeństwa, takich jak używanie lokalizatora data recovery i tworzenie kopii zapasowych w chmurze. Dzięki temu możesz chronić swoje dane, nawet jeśli nastąpi fizyczne skradzenie urządzenia.

 • Lokalizator Data Recovery. Jeśli zgubisz swój iPhone lub zostanie on skradziony, lokalizator data recovery może pomóc w odnalezieniu go. Możesz także usunąć wszystkie dane z iPhone’a, aby zapobiec ich przypadkowemu ujawnieniu.
 • Kopia zapasowa w chmurze. Regularnie twórz kopię zapasową danych, aby uzyskać dostęp do nich nawet po utracie urządzenia. Możesz to zrobić za pośrednictwem usługi iCloud lub innych usług online, takich jak Google Drive i Dropbox.

Ustawienia lokalizacji i dostępu do Wi-Fi

Chociaż iPhone zapewnia wiele opcji ochrony przed naruszeniem prywatności, ważne jest, aby upewnić się, że ustawienia lokalizacji i korzystanie z Wi-Fi są przez Ciebie bezpiecznie skonfigurowane. Te ustawienia lokalizacji mają bezpośredni wpływ na to, czy twoje dane będą chronione w Internecie.

Oto kilka zalecanych kroków, które możesz podjąć, aby zwiększyć swoją ochronę:

 • Upewnij się, że Twoje ustawienia lokalizacji są ustawione na „Wyłączone”, pozwalając aplikacjom uruchamiać lokalizację dopiero po uzyskaniu zgody od użytkownika.
 • Używaj tylko zaufanych sieci Wi-Fi, gdy chcesz korzystać ze swojego urządzenia.
 • Nigdy nie ufaj publicznej sieci Wi-Fi z pytaniem o hasło, ponieważ te rodzaje sieci mogą być niedostatecznie zabezpieczone.

Kontrola dostępu aplikacji do danych

Chociaż iPhone ułatwia wiele rzeczy, ma także swoje wady. Aplikacje mogą bez twojej wiedzy przechowywać i przesyłać dane do siebie nawzajem, jeśli o to zapytają. Chociaż może to nie być wcale destrukcyjne dla twojej prywatności, lepiej się upewnić, że kontrolujesz, które aplikacje mają dostęp do twoich danych. Możesz odrzucać lub akceptować dostęp aplikacji do danych w Ustawieniach > Prywatność.

Możesz także uniknąć synchronizowania danych między urządzeniami poprzez wyłączenie opcji „Automatycznego pobierania” i „Udostępniania danych iCloud” na ekranie Ustawienia > iCloud.

Usuń dane

Twoje wrażliwe dane mogą zostać wykradzione w dowolnym momencie. Aby chronić swoje prywatne informacje, ważne jest, aby usuwać wszystkie dostępne dane z iPhone’a co jakiś czas. Możesz to zrobić poprzez usunięcie konta Apple i połączeń, które były wykonywane z Telefonem, a także poprzez usunięcie dowolnych aplikacji, które zostały zainstalowane na urządzeniu. Wiedząc, które dane należy usunąć z Twojego iPhone’a, możesz łatwo uchronić się przed nieautoryzowanym dostępem do Twoich danych.

 • Konta Apple: Usunięcie konta Apple pozwala na całkowite usunięcie wszystkich danych związanych z Twoim kontem z urządzenia.
 • Wiadomości/Połączenia: Usuń wszystkie wiadomości z telefonu i historię połączeń, aby uniknąć przechowywania danych wysyłanych i otrzymywanych z Twojego iPhone’a.
 • Aplikacje: Upewnij się, że wszystkie aplikacje, które zostały zainstalowane na Twoim iPhone’ie, są usuwane. W ten sposób możesz uniknąć synchronizowania danych między różnymi aplikacjami i gwarantować pełną prywatność danych.

Używaj usług Apple Pay

Apple Pay to łatwa, szybka i bezpieczna metoda dokonywania płatności za pomocą twojego iPhone’a. Usługa składa się z wymiany szyfrowanych danych między twoim urządzeniem a innymi urządzeniami lub kartami na wszystkich kompatybilnych urządzeniach. Unika też przechowywania danych dotyczących twoich kart kredytowych lub debetowych na twoim iPhone’ie, więc możesz mieć pewność, że twoje informacje są bezpieczne.

Aby użyć usługi Apple Pay musisz założyć darmowe konto Apple ID i zalogować się w App Store. Następnie możesz dodać swoje karty kredytowe lub debetowe, aby rozpocząć dokonywanie płatności.

pl_PLPolish