Bateria w MacBooku szwankuje. Szybkie fakty na temat ogniw Maca

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać o wygodzie jaką stanowi mobilność MacBooka. Lekkie, cienkie i łatwe w przenoszeniu jabłkowe komputery to niezastąpione narzędzie zarówno pracy jak i rozrywki. 

Co jednak, gdy bateria w MacBooku działa coraz krócej? Nieustanne utrzymywanie podpiętego Maca to gniazdka mija się z celem. Poznaj sekrety baterii MacBooków i dowiedz się jak sprawdzić jej stan oraz możliwości naprawy.

Typ baterii stosowanych w MacBookach

MacBooki, podobnie jak wszystkie inne kategorie urządzeń z portfolio Apple (iPhone, iPad, iPod, iMac oraz AppleWatch), wyposażone są w ogniwa litowo-jonowe. Ten typ akumulatorów stosowany jest nie tylko przez Apple. Za ich wysoką popularnością stoją zalety takie jak:

brak efektu pamięci pozwalający na doładowywanie baterii bez ryzyka jej uszkodzenia;

szybsze ładowanie aniżeli w przypadku np. starych ogniw niklowo-wodorkowych;

większa gęstość pozwalająca na zwiększenie pojemności bez konieczności powiększania fizycznych rozmiarów baterii, a tym samym urządzenia.

Baterie litowo-jonowe podlegają naturalnemu procesowi starzenia się, który mierzy się w cyklach ładowania.

Cykle ładowania a żywotność baterii MacBooka

Cyklem ładowania nazywany jest jednorazowy spadek poziomu naładowania baterii ze 100% do 0%

Jeśli więc bateria MacBooka została naładowana do 100%, a następnie poziom jej naładowania spadł do np. 40% (czyli zużyło się 60%) nie mamy do czynienia z zakończeniem jednego cyklu ładowania. Możemy o nim mówić, dopiero gdy naładowana ponownie do 100% bateria zużyje się o 40%. 

W ten sposób został zakończony jeden cykl ładowania. Sprawia to, że żywotność baterii MacBooka może być różna zależnie od sposobu użytkowania laptopa. Osoba korzystająca z Maca często zużyje jego baterię szybciej niż ktoś, kto po komputer sięga rzadko.

Zależnie od modelu, bateria MacBook Pro może zachować pełną sprawność od 300 do nawet 1000 cykli ładowania. Daje to więc niezliczoną kombinacji MacBooków i zachowań ich użytkowników. Możesz jednak sprawdzić samodzielnie, czy bateria w Twoim komputerze nadaje się już do wymiany. Baterię z MacBook Pro wymienisz na https://applefix.pl/wymiana-baterii-macbook/.

Sprawdzanie cykli ładowania baterii MacBooka

W systemie MacOS zaszyta jest opcja umożliwiająca sprawdzenie ilości cykli ładowania jest przewidzianych w Twoim modelu Maca.

W tym celu wejdź kolejno w logo Apple (w lewym górnym rogu ekranu) > Ten Mac > Raport systemowy > Zasilanie > Informacje o stanie.

Sprawdzanie żywotności baterii MacBooka

MacOS ma też jeszcze jedną użyteczną funkcję. Znajdziesz w nim także informacje na temat jej aktualnej żywotności. W tym celu wejdź w menu stanu baterii, które znajduje się w prawym górnym rogu ekranu

Następnie naciśnij jednocześnie klawisz Option i ikonę stanu baterii.

Pojawi się wówczas panel z informacjami na temat jej kondycji:

 – normalny (bateria w pełni sprawna);

wymień wkrótce (bateria jest sprawna, ale magazynuje mniej energii);

wymień teraz (choć bateria jest sprawna, magazynuje znacznie mniej energii, co powinno być sygnałem do jej wymiany);

wymaga naprawy  (bateria nie nadaje się już do użytku i wymaga wymiany, nie powinno się w tej sytuacji używać MacBooka bez podpiętej do kontaktu ładowarki).

Gdy wymiana baterii MacBook to konieczność…

…możesz udać się do serwisu celem jej refabrykacji.

Refabrykacja (regeneracja) baterii nie oznacza wymiany całej baterii, a jedynie wymianę zużytych ogniw oraz jej przeprogramowanie. 

Zregenerowana bateria nie różni się niemal niczym od oryginalnej. W trakcie tego procesu regeneruje się bowiem jedynie ogniwa baterii. Zaletą regeneracji jest zachowanie oryginalnych podzespołów elektronicznych baterii, dzięki czemu zachowana zostaje pełna kompatybilność a tym samym bezpieczeństwo korzystania z MacBooka. Podczas refabrykacji serwisanci programują nową liczbę cykli ładowania oraz jej zastosowanie.

Regeneracja jest szczególnie polecana w przypadku starszych modeli Maców. Ze względu na brak oryginalnych baterii, regeneracja jest rozwiązaniem znacznie korzystniejszym niż montaż zamiennika. Nieoryginalna bateria może nie być w pełni zgodna z laptopem, co może prowadzić do usterek.

Nie bez znaczenia jest oczywiście cena. Refabrykacja to polecane i korzystne rozwiązanie pozwalające zachować oryginalną baterię, ale nie zawsze tanie. Jeśli chcesz przywrócić żywotność baterii w swoim MacBooku, a nie masz już gwarancji, najlepszym rozwiązaniem będzie  pogwarancyjny serwis Apple

Dlaczego? Autoryzowany serwis Apple może wycenić regenerację baterii nawet na kwotę stanowiącą do 50% ceny MacBooka. Dodatkowo, usługa ta nie jest dostępna w przypadku posiadania starszego modelu Maca.

Poznałeś już sekrety MacBookowych baterii. Jeśli bateria w Twoim jabłkowym laptopie trzyma coraz krócej, rozważ skorzystanie z usług serwisu Apple oferującego refabrykację baterii i ciesz się swoim komputerem jeszcze przez długi czas!

pl_PLPolish